Liczba osób w wieku 15 lub więcej lat, mieszkających w miastach wynosi 19 548 827. Stanowią one 60,36% ogółu populacji ludności Polski 15+. Próba w tej części miała charakter warstwowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności mieszkańcy miast zostali podzieleni na 144 warstwy.
W każdej z warstw osobno określono liczbę osób, które zostaną wylosowane. Liczby te ustalono proporcjonalnie do udziału ludności w wieku 15 lub więcej lat w danym mieście do ogółu populacji w tym wieku (opieraliśmy się na danych GUS, opisujących stan z 31 grudnia 2020 roku). Osoby w poszczególnych warstwach losowane były w sposób prosty, bezzwrotny. Oznacza, to, że każda osoba w danej warstwie miała takie samo prawdopodobieństwo wylosowania. Informacje o liczebności próby w poszczególnych miastach można zaleźć pod następującym linkiem:
Liczba osób w wieku 15 lub więcej lat mieszkających na wsi wynosi 12 837 852. Stanowią one 39,64% ogółu populacji ludności Polski 15+. W przypadku mieszkańców wsi zastosowano odmienny schemat losowania próby, a mianowicie dwustopniowy losowy dobór warstwowy. Ze względów organizacyjnych, w pierwszej fazie losowano nie pojedyncze osoby, lecz wsie, z których następnie losowano wiązki 4-osobowe.
Dobór miejscowości miał charakter doboru warstwowego, przy czym wyróżniono 16 warstw – stanowili je mieszkańcy wsi w poszczególnych województwach. W obrębie każdej warstwy poszczególne wsie zostały dobrane metodą losowania ze zwracaniem, przy czym prawdopodobieństwa losowania poszczególnych miejscowości były proporcjonalne do ich wielkości (tj. proporcjonalnie do liczby mieszkańców w wieku 15 lat lub więcej). W kolejnym etapie w ramach każdej z wylosowanych wsi losowana była wiązka 4-osobowa tj. losowano 4 osoby w sposób prosty, bezzwrotny. Informacje o liczebności próby w warstwach można zaleźć pod następującym linkiem: